menu
wystawa

Ślady

ŚLADY

 

1. Akcja „Wędrujemy z JP2”
 
Adresaci:
każdy, kto lubi wędrować po górach
 
Idea:
Już mały Lolek Wojtyła wędrował po górach razem ze swoim starszym bratem Edmundem, a także z ojcem Karolem, czy kolegami z wadowickiej szkoły w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Odkrywał piękno górskich ścieżek i turystycznych szlaków, zachwycał się górskimi strumieniami i strzelistymi świerkami, niejako sięgającymi nieba. Uczył się nie tylko sztuki wędrowania po górach i zdobywania szczytów, ale odkrywał wartość włożonego wysiłku, który stawał się równocześnie pewną i niezawodną formą wypoczynku. Następnie wiele wędrował z przyjaciółmi z tzw. Środowiska. Każdego roku przemierzali szlaki w naszych Beskidach, Bieszczadach i Beskidzie Niskim, nieobce im były Tatry, a nawet dalsze Sudety. To umiłowanie gór i wędrówek towarzyszyło Mu przez całe życie, zmieniali się towarzyszący Mu na górskich szlakach i one same, siłą rzeczy związane z miejscem i posługą, jaką pełnił. Zmieniał się także On, a właściwie Jego siły fizyczne, gdyż wewnętrzny zachwyt górami pozostał!
 
Cel:
Proponujemy na te letnie i jesienne miesiące wędrowanie z JP2 szlakami, które przebył w Beskidzie Żywieckim i Małym. Każdy może dostosować czas i trasę do swoich możliwości. Nie chodzi nam o wierne stawianie kroków po tych samych miejscach, po których chodził Karol Wojtyła, ale o to, by je odkryć – może na nowo?- by się nimi zachwycić i by pokochać, jak On, górskie wędrowanie. By wreszcie jak On rozsmakować się w takiej właśnie formie wypoczynku, by odkryć wartość wysiłku, nieuniknionego w tego rodzaju wyprawach.
 
Mapki:
W naszym wędrowaniu pomocą będą nam służyły specjalnie przygotowane mapki.
– Pierwsza z nich to mapka Beskidu Małego i Beskidu Żywieckiego dla tych, którzy w 2018 roku nie wędrowali tymi trasami, albo nie zdążyli dotrzeć do wszystkich zaproponowanych miejsc.
– Druga mapka to przygotowane na 2019 rok trasy w Beskidzie Śląskim.
Mapki będzie można:
– dostać w schroniskach
– pobrać z naszej strony i wydrukować na swój użytek
– zamówić u nas i otrzymać drogą pocztową
Oprócz map Beskidu Małego i Beskidu Żywieckiego oraz Beskidu Śląskiego z zaznaczonymi trasami i miejscami, znajdziemy na nich także kilka ciekawostek związanych z wędrowaniem Karola Wojtyły-Jana Pawła II po tych szlakach.
 
Odznaki papieskie:
Szczególną pamiątką i potwierdzeniem naszego wędrowania mogą stać się okolicznościowe odznaki papieskie:

Wędrujemy z JP2. Beskid Żywiecki i Mały 2019
By stać się jej posiadaczem należy w dogodnym dla siebie terminie i towarzystwie dotrzeć do jedenastu wybranych schronisk i bacówek w Beskidzie Małym i Beskidzie Żywieckim: na Hrobaczej Łące, na Magurce, na Leskowcu, na Hali Boraczej, na Hali Lipowskiej, na Rysiance, na Krawców Wierchu, na Hali Miziowej, na Rycerzowej, na Przełęczy Przegibek, na Wielkiej Raczy.

Wędrujemy z JP2. Beskid Śląski 2019
By stać się jej posiadaczem należy w dogodnym dla siebie terminie i towarzystwie dotrzeć do trzynastu wybranych schronisk i chat w Beskidzie Śląskim: na Błatniej, Szyndzielnia, Stefanka na Koziej, Klimczok, Gościniec Równica, Chata na Groniu, Chata Wuja Toma Karkoszczonka, Skrzyczne, na Soszowie, Przysłup pod Baranią Górą, na Stożku, Stecówka, Chatka AKT na Pietraszonce.

Następnie trzeba na wyznaczonym miejscu na mapce uzyskać pieczątki z tych schronisk/bacówek/chat jako potwierdzenie swojej obecności w czasie tegorocznych wypraw górskich w tych miejscach związanych z Karolem Wojtyłą-Janem Pawłem II. Odznaki zostaną wręczone w październiku – dokładny termin i miejsce będą podane na naszej stronie.
Dodatkowe pytania można kierować do nas telefonicznie: … lub mailowo ….
Do zobaczenia na górskim szlaku!

 

2. Niekomercyjny kalendarz ścienny na rok 2018  Karol Wojtyła-Jan Paweł II z okazji 40. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową